رفع گرفتگی لوله پشت بام ناوردان و راه آب باران 09101702050

گرفتگی لوله پشت بام در اثر بارش باران و در ماه های پایانی سال به خصوص در پاییز و زمستان اتفاق می افتد. گرفتگی لوله ناودان یا گرفتگی راه آب باران در روزهای بارانی یک مشکل طبیعی است که ممکن است برای هر منزل مسکونی پیش بیاید.

لوله ناودان در پشت بام، آب اضافی به پایین ساختمان هدایت می کند و وارد چاه فاضلاب یا سیستم فاضلاب می شود. اما گاهی اوقات خروجی آب و فاضلاب این قسمت از ساختمان مسدود شده و مشکلاتی را ایجاد می کند.  در چنین مواقعی سعی کنید هر چه سریعتر گرفتگی ناودان را باز کنید تا از آسیب دیدن ساختمان، نمای بیرونی و پی ها جلوگیری کنید.

برای رفع گرفتگی لوله ناودان ابتدا باید علت دقیق گرفتگی را مشخص کنیم و سپس آن را برطرف کنیم. ما در این مقاله با با دلایل گرفتگی لوله پشت بام و رفع گرفتگی آن در مواقع ضروری آشنا می شویم.

دلایل مهم گرفتگی لوله پشت بام چیست؟

 گرفتگی لوله پشت بام با ورود شاخه ها و برگ های درختان، گرد و غبار، ماسه، مصالح ساختمانی اتفاق می افتد. این گرفتگی در زانویی، ابتدای مسیر لوله یا در انتهای لوله ساختمان به وجود می آید. با توجه به اهمیت باز شدن لوله پشت بام و مسیر لوله راه آب باران، رفع فوری این مشکل ضروری است.

گاهی اوقات می‌توانید گرفتگی زانویی لوله پشت بام را خودتان رفع کنید. اما برای گرفتگی در انتهای لوله ها باید از خدمات لوله بازکنی تهران استفاده کنید. عمده ترین دلایل گرفتگی لوله پشت بام عبارتند از:

 • شاخه و برگ‌ های درختان
 • ورود گل و لای و خاک به همراه  باد و باران
 • لانه‌ سازی پرندگان در لوله پشت بام
 • افتادن اشیای پلاستیکی و قطعات بزرگ زباله 
 • ورود مصالح ساختمانی در حین ساخت و ساز
 • قیر و تکه های ایزوگام در حین انجام قیر گونی پشت بام
 • یخ‌زدگی آب در لوله‌های پشت بام به ویژه در مناطق سردسیر
 • رسوب لجن آشپزخانه ها در رایزر اصلی 
 • قطر کم رایزر اصلی
 • تجمع رسوبات معدنی

برای پیشگیری از این مشکلات، نظافت و بررسی دوره‌ ای از لوله‌ ها و استفاده از توری‌ های محافظ بر روی دهانه‌ لوله‌ ها، موثر است.

چرا  رفع گرفتگی لوله پشت بام ضروری است؟

رفع گرفتگی لوله پشت بام اهمیت زیادی دارد که در زیر به دلایل اصلی آن اشاره می کنیم.

1- جلوگیری از آسیب به ساختمان: در مواقع گرفتگی لوله‌ پشت بام، آب باران به درستی تخلیه نمی شود و به کف پشت بام و داخل ساختمان نفوذ می‌ کند. نفوذ آب به داخل دیوارها، سقف و سایر قسمت‌های ساختمان آسیب میزد و هزینه‌های زیادی برای تعمیرات به دنبال دارد.

2- جلوگیری از ایجاد بوهای نامطبوع: مواد گل آلود و آب‌ های جمع شده در لوله پشت بام، بوی نامطبوعی تولید کنند. انتشار بوی نامطبوع به داخل ساختمان، محیط زندگی را باعث آزردگی ساکنین می شود.

3- افزایش عمر مفید سیستم فاضلاب: گرفتگی لوله‌ های پشت بام، باعث فشار اضافی به سیستم تخلیه و آسیب به دیگر لوله‌ ها می شود. با رفع گرفتگی، عمر مفید سیستم تخلیه افزایش می‌یابد و نیاز به تعمیرات و هزینه کاهش می‌ یابد.

4- حفظ و ایمنی سازه پشت بام: حجم آب و انباشت آن، روی پشت بام، فشار زیادی را به سازه‌ های پشت بام تحمیل می کند. این وزن اضافی باعث تخریب سازه‌های پشت بام می شود.

5_ پیشگیری از رشد قارچ و کپک: نفوذ و انباشت آب، باعث ایجاد نم  و رطوبت می شود. با افزایش رطوبت، رشد کپک ها و قارچ بیشتر می شود در نتیجه سلامت ساکنین و عمر ساختمان به خطر می افتد.

رفع گرفتگی لوله ناودان

 

زمان بارندگی، تمام املاح، گرد وغبار آسمان را با خود به زمین می آورد. بنابراین پس از بارندگی متوجه می شوید هوا کاملا تمیز است و هیچ آلودگی وجود ندارد. این گردو غبار ها همراه با آب به زمین می رسند و زمانی که در پشت بام فرود می آیند تنها راه خروجی آب، همان لوله یا راه آب ناودان پشت بام است.

بارش باران با سرعت زیاد به دیوار ها ی پشت بام و لابه لای موزاییک ها نفوذ می کند و خاک و ماسه های پشت بام را با خود به سمت لوله ناودان می آورد.  بنابراین

به همین دلایل، مهم است که لوله‌های پشت بام به طور منظم بررسی و تمیز شوند و در صورت بروز هرگونه گرفتگی، بلافاصله اقدام به رفع آن شود.

نکته:

اگر لوله پشت بام منزل دارای توری و محافظ برای جلوگیری از عبور آشغال مانند شن و خاک و ماسه باشد. 100% با این بارش باران تمام ماسه ها در ابتدای لوله ( کف شور) جمع می شود و از عبور آب به داخل لوله جلوگیری می کند. در این حالت شما باید پشت توری یا محافظ را تمیز کنید و ماسه ها را بردارید تا نسیر آب باز شود.

توجه

اما در صورتیکه لوله پشت بام فاقد محافظ یا توری  باشد، بارش باران تمام آشغال ها را با خود به داخل لوله هدایت می کند. این ماسه ها همراه با آب، از شاهلوله اصلی ساختمان  به سمت اگو فاضلاب یا چاه هدایت می شوند. اما یک مشکل وجود دارد، ماسه ها ی داخل لوله ، در زانویی و خمیدگی رایزر گیر می کنند یا ممکن است از کاسه توالت واحد ها بیرون بریزند. و در نهایت از عبور آب جلوگیری می کنند و شما می بینید که مسیر آب لوله مسدود است.

بعد از گرفتگی لوله ناودان چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که این اتفاق افتاد کم کم آب باران در داخل رایزر اصلی جمع می شود، و از نزدیک ترین خروجی بالا می آید. اما منظور از نزدیک ترین خروجی چیست؟

لوله اصلی ساختمان طوری طراحی شده که از بالای پشت بام تا طبقه ی همکف یک لوله ی 12 اینچ وصل می کنند. و نام این لوله (رایزر اصلی) ساختمان است. اما خروجی آب فاضلاب  یا آشپزخانه ی طبقات را نیز به همین رایزر وصل می کنند. طوری که هر واحد در تمام طبقات هنگامی که از آب استفاده می کند در نهایت به همین رایزر اصلی می ریزد. بنابراین هر طبقه یک خروجی محسوب می شود.وقتی که باران می بارد و لوله مسدود می شود آب از اولین خروجی که طبقه اول است بالا می آید. و شما خواهید دید که آب خود به خود از کاسه توالت شما بالا می آید.

نکته

البته در برخی از ساختمان های نوساز به همین علت خروجی های واحد ها را به رایزر اصلی وصل نمی کنند. و برای پشت بام یک لوله مجزا از بالا به پایین می کشند تا در صورت گرفتگی لوله پشت بام دیگر آب از طبقات پس نزند.

یک حالت دیگر نیز وجود دارد که ممکن است گرفتگی لوله پشت بام از ناحیه سیفون یا زانویی از فاصله ی یک متری باشد. که در این حالت آب در پشت بام جمع می شود. و از درزهای ایزوگام به سقف طبقه پایین نفوذ می کند. اگر در این حالت شما ساکن طبقه آخر باشید می بینید که آب از سقف خانه چکه می کند.

لوله بازکنی پونک از دیگر خدمات مربوطه

در هنگام گرفتگی لوله پشت بام چکار کنیم؟

معمولا گرفتگی پشت بام در هنگام بارش باران اتفاق می افتد و آب در پشت بام جمع می شود. برخی از افراد فکر می کنند که با ریختن اسید در لوله، مشکل حل خواهد شد اما این کاملا برعکس است. استفاده از اسید در محل هایی که آب داخل لوله نباشد امکان پذیر است و تاثیر می گذارد.  اگر شما اسید را داخل لوله پشت بام بریزید به دلیل وجود آب داخل رایز، اسید با آب کاملا ترکیب می شود و هیچ تاثیری بر رفع گرفتگی پشت بام ندارد.

اگر گرفتگی در زانویی به فاصله ی یک متری باشد:

 1. ابتدا توری یا محافظ خروجی آب را چک کنید چون ممکن است آشغال ها جلوی توری را مسدود کنند و اجازه ی عبور آب را ندهند. اگر مشکل از توری نبود می توانید با شرکت لوله بازکنی نوین تماس بگیرید تا همکاران ما در کمترین زمان مشکل شما را حل کنند.
 2. اشیا برقی مانند تلویزیون و … را از برق بکشید. روی آن را بپوشانید تا در صورت چکه کردن آب از سقف خیالتان راحت باشد.
 3. به کمک سطل و جارو آبی که در پشت بام جمع شده را در خروجی دیگر پشت بام که مسیر آن باز است هدایت کنید تا آب به پایین نشت نکند.
 4. از ریختن اسید و چنته داخل لوله اکیدا خودداری کنید با این کار فقط مشکل خود را بیشتر می کنید.  و ممکن است به خود نیز آسیب بزنید.

اگر گرفتگی در قسمت طبقات باشد:

 1. اگر هنگام بارش باران، آب به یکباره از توالت یا حمام منزلتان بالا آمد شک نکنید که رایز پشت بام از قسمت زانویی طبقات مسدود است. در این صورت اولین اقدامی که باید انجام دهید ابتدا به پشت بام بروید و راه خروجی رایزر، که مربوط به طبقات خودتان می شود را با کهنه یا نایلون مسدود کنید.
 2. به واحد هایی که در طبقات بالا تر شما قرار دارند بگویید که به هیچ عنوان از آب استفاده نکنند. چون اگر آن های نیز آب را باز کنند از خانه ی شما بیرون می اید.
 3. با یکی از شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا بلافاصله خود را به محل برسانند شما برای این کار می توانید به صورت شبانه روزی با شرکت لوله بازکنی نوین تماس بگیرید.
 4. اگر همچنان با خروج آب از توالت مواجه هستید باید بلافاصله برق واحدتان را قطع کنید. و سپس وسایل برقی را به جای امن منتقل کنید. ابتدا فرش و مبل هایتان را نیز جمع کنید تا خیس نشوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *