گرفتگی لوله پشت بام

گرفتگی لوله پشت بام در اثر بارش باران و در فصول سرد مثل پاییز و زمستان پیش می آید. برای رفع گرفتگی لوله ناودان ابتدا باید علت دقیق گرفتگی را مشخص کنیم و سپس ایراد آن را برطرف کنیم. ما در این مقاله میخواهیم بدانیم که چرا لوله پشت بام مسدود می شود و چگونه می توانیم در مواقع ضروری آن را رفع کنیم.

چگونگی گرفتگی لوله ناودان

معمولا این ماجرا برای شما نیز جالب است بدانید، بعد از گرفتگی لوله پشت بام چه اتفاقی ممکن است بیافتد؟ زمانی که باران شروع به بارش می کند، تمام املاح و گردوغبار آسمان را با خود به زمین می آورد. بنابراین پس از بارندگی شما می بینید که هوا کاملا تمیز است و هیچ آلودگی وجود ندارد.

این گردو غبار ها همراه با آب به زمین می رسند و زمانی که در پشت بام فرود می آیند تنها راه خروجی آب، همان لوله یا راه آب ناودان پشت بام است. بارش باران با سرعت زیاد به دیوار ها ی پشت بام و لابه لای موزاییک ها نفوذ می کند.  و خاک و ماسه های پشت بام را نیز با خود به سمت لوله ناودان می آورد.

اگر می خواهید داخل لوله را با دوربین ببینید و علت گرفتگی ان را بدانید اینجا را کلیک کنید.

 

نکته:

اگر لوله پشت بام منزل دارای توری و محافظ برای جلوگیری از عبور آشغال مانند شن و خاک و ماسه باشد. 100% با این بارش باران تمام ماسه ها در ابتدای لوله ( کف شور) جمع می شود و از عبور آب به داخل لوله جلوگیری می کند. در این حالت شما باید پشت توری یا محافظ را تمیز کنید و ماسه ها را بردارید تا نسیر آب باز شود.

توجه

اما در صورتیکه لوله پشت بام فاقد محافظ یا توری  باشد، بارش باران تمام آشغال ها را با خود به داخل لوله هدایت می کند. این ماسه ها همراه با آب، از شاهلوله اصلی ساختمان  به سمت اگو فاضلاب یا چاه هدایت می شوند. اما یک مشکل وجود دارد، ماسه ها ی داخل لوله ، در زانویی و خمیدگی رایزر گیر می کنند یا ممکن است از کاسه توالت واحد ها بیرون بریزند. و در نهایت از عبور آب جلوگیری می کنند و شما می بینید که مسیر آب لوله مسدود است.

بعد از گرفتگی لوله ناودان چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که این اتفاق افتاد کم کم آب باران در داخل رایزر اصلی جمع می شود، و از نزدیک ترین خروجی بالا می آید. اما منظور از نزدیک ترین خروجی چیست؟

لوله اصلی ساختمان طوری طراحی شده که از بالای پشت بام تا طبقه ی همکف یک لوله ی 12 اینچ وصل می کنند. و نام این لوله (رایزر اصلی) ساختمان است. اما خروجی آب فاضلاب  یا آشپزخانه ی طبقات را نیز به همین رایزر وصل می کنند. طوری که هر واحد در تمام طبقات هنگامی که از آب استفاده می کند در نهایت به همین رایزر اصلی می ریزد. بنابراین هر طبقه یک خروجی محسوب می شود.وقتی که باران می بارد و لوله مسدود می شود آب از اولین خروجی که طبقه اول است بالا می آید. و شما خواهید دید که آب خود به خود از کاسه توالت شما بالا می آید.

نکته

البته در برخی از ساختمان های نوساز به همین علت خروجی های واحد ها را به رایزر اصلی وصل نمی کنند. و برای پشت بام یک لوله مجزا از بالا به پایین می کشند تا در صورت گرفتگی لوله پشت بام دیگر آب از طبقات پس نزند.

یک حالت دیگر نیز وجود دارد که ممکن است گرفتگی لوله پشت بام از ناحیه سیفون یا زانویی از فاصله ی یک متری باشد. که در این حالت آب در پشت بام جمع می شود. و از درزهای ایزوگام به سقف طبقه پایین نفوذ می کند. اگر در این حالت شما ساکن طبقه آخر باشید می بینید که آب از سقف خانه چکه می کند.

دلایل مهم گرفتگی لوله ناودان چیست؟

یکی از دلایل مهم مسدود شدن لوله پشت بام شن و ماسه است که:  برای جلوگیری از آن باید هر ماه پشت بام را تمیز کنید و توری مناسب در ابتدای خروجی کف شور قرار دهید همچنین علت های دیگر مانند:

 • شاخ و برگ درختان
 • افتادن اشیا مانند بوگیر توالت بطری پلاستیک و…
 • مصالح ساختمانی در حین ساخت و ساز
 • رسوب لجن آشپزخانه ها در رایزر اصلی 
 • قیر و ایزوگام در حین انجام قیر گونی پشت بام
 • کوچک بودن قطر رایزر اصلی

در هنگام گرفتگی لوله پشت بام چکار کنیم؟

معمولا گرفتگی پشت بام در هنگام بارش باران اتفاق می افتد و آب در پشت بام جمع می شود. برخی از افراد فکر می کنند که با ریختن اسید در لوله، مشکل حل خواهد شد اما این کاملا برعکس است. استفاده از اسید در محل هایی که آب داخل لوله نباشد امکان پذیر است و تاثیر می گذارد.  اگر شما اسید را داخل لوله پشت بام بریزید به دلیل وجود آب داخل رایز، اسید با آب کاملا ترکیب می شود و هیچ تاثیری بر رفع گرفتگی پشت بام ندارد.

اگر گرفتگی در زانویی به فاصله ی یک متری باشد:

 1. ابتدا توری یا محافظ خروجی آب را چک کنید چون ممکن است آشغال ها جلوی توری را مسدود کنند و اجازه ی عبور آب را ندهند. اگر مشکل از توری نبود می توانید با شرکت لوله بازکنی نوین تماس بگیرید تا همکاران ما در کمترین زمان مشکل شما را حل کنند.
 2. اشیا برقی مانند تلویزیون و … را از برق بکشید. روی آن را بپوشانید تا در صورت چکه کردن آب از سقف خیالتان راحت باشد.
 3. به کمک سطل و جارو آبی که در پشت بام جمع شده را در خروجی دیگر پشت بام که مسیر آن باز است هدایت کنید تا آب به پایین نشت نکند.
 4. از ریختن اسید و چنته داخل لوله اکیدا خودداری کنید با این کار فقط مشکل خود را بیشتر می کنید.  و ممکن است به خود نیز آسیب بزنید.

اگر گرفتگی در قسمت طبقات باشد:

 1. اگر هنگام بارش باران، آب به یکباره از توالت یا حمام منزلتان بالا آمد شک نکنید که رایز پشت بام از قسمت زانویی طبقات مسدود است. در این صورت اولین اقدامی که باید انجام دهید ابتدا به پشت بام بروید و راه خروجی رایزر، که مربوط به طبقات خودتان می شود را با کهنه یا نایلون مسدود کنید.
 2. به واحد هایی که در طبقات بالا تر شما قرار دارند بگویید که به هیچ عنوان از آب استفاده نکنند. چون اگر آن های نیز آب را باز کنند از خانه ی شما بیرون می اید.
 3. با یکی از شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا بلافاصله خود را به محل برسانند شما برای این کار می توانید به صورت شبانه روزی با شرکت لوله بازکنی نوین تماس بگیرید.
 4. اگر همچنان با خروج آب از توالت مواجه هستید باید بلافاصله برق واحدتان را قطع کنید. و سپس وسایل برقی را به جای امن منتقل کنید. ابتدا فرش و مبل هایتان را نیز جمع کنید تا خیس نشوند.

اینستاگرام

امتیاز ۵ از ۵ – ۱ رای
spinner در حال ثبت رای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *